1. kolo VTL: Na půdě Centra Kociánka začal sezónu vítězně Tomáš Kulíšek!

Nová sezóna VÍTÁMVÁS CUPu byla zahájena! Úvodní klání se odehrávalo v rámci 1. kola Vítámvás Training League, které proběhlo v prostorách tělocvičny Centra Kociánka v úterý 24. září 2013. První možnost zahrát si o "ostré" body do tabulky dlouhodobé soutěže, si nenechali ujít staří známí, mezi nimiž se našlo i pár nováčků. Finále bylo ale ve znamení "starých firem". Jak jinak lze nazvat souboj Tomáše Kulíška proti Dušanu Vítámvásovi, po kterém si nakonec první zářez na pažbě mohl připsat Tomáš Kulíšek z ELPISU, díky výhře 4 : 3 po prodloužení.

Větru, dešti a ani tiskárně se poručit zkrátka nedá. Díky technické závadě na tiskařském přístroji se úvodní bully vhazovalo s asi půl hodinovým zpožděním, oproti původnímu harmonogramu. Ovšem ani to nemohlo pokazit chuť čtrnácti zúčastněným hráčům do hry. Hrálo se na dvě skupiny po sedmi hráčích. Ještě než se však tělocvičnou začalo rozléhat dunění puků, předal Michal Ptáček - ředitel projektu VÍTÁMVÁS CUP vychovateli Centra Kociánka Martinu Gregorovi dva hrací stoly, pro další rozvoj stolního Stiga hokeje. Pak již nic nebránilo odšpuntování nové sezóny

Martin Gregor převzal dva hrací stoly pro Centrum Kociánka a Mário u tuho samozřejmě nemohl chybět.

V  "áčku" vládla žena Kamila Špičáková. Postupně zdolala všechny na losované soupeře, pouze ortodoxní herní styl Michala Ptáčka jí dělal potíže a přinesl prohru 1 : 2. Nicméně další výsledky na ní daly rychle zapomenout. Zejména pak ta se skóre 4 : 0 na úkor Dušana Vítámváse jistě potěšila. Dušan Vítámvás byl Kamile v patách. Nasbíral o dva body méně. Měl jich celkem třináct, čímž si zajistil druhé místo ve skupině. Jeho oblíbenou číslicí byla většinou čtyřka. Ve třech zápasech se dokázal čtyřikrát prosadit, což mu na triumf bohatě stačilo. Jednou, se ale čtyřka obrátila proti němu a znamenala již zmíněnou porážku od Kamily. Bronzový stupínek obsadil Lukáš Čeloud. Ten postavil základy úspěchu na obraně. Čtyřikrát udržel čisté konto. Celkem kapituloval všehovšudy třikrát. Příznivé skóre mu vygenerovalo jedenáct bodů. Čtvrtý flek uzmul Jan Neruda - druhý zástupce ze sdružení ELPIS Brno. Dařilo se mu proti soupeřům, jenž byli v tabulce okolo něj. S nimi uhrál všech sedm bodíků. Na šesté místě se umístil pan Jiří Fučík starší. Radost z výhry zažil jednou a navrch přidal ještě jeden nerozhodný výsledek. Sedmou příčku musel skousnout Josef Kvarda. Leč není třeba smutnit, postupem času budou góly jistojistě přibývat a s nimi i body v tabulce.

Druhá stejně široká skupina "B" měla za vítěze Michala Janků. Klíčová pro vítězství ve skupině byla výhra nad druhým Tomášem Kulíškem 2 : 1. Důležitým faktorem pak byla i koncentrovanost ve všech zbývajících duelech, která postupně zdrtila jednoho protivníka za druhým a znamenala téměř kompletní bodový zisk. Tomáš Kulíšek opět jak bývá jeho zvykem, perfektně sešteloval mířidla. Jeho střelecké projektily bohatě zásobily konta upocených soupeřů. Druhé místo si zasloužil po právu s pekelným skóre 29 : 4. Za tandemem Janků, Kulíšek byla velká bodová jáma. Třetí Lukáš Vintr měl ztrátu na čelo čtyři respektive pět bodů. Postup, kam postupoval nejlepší kvartet, si ale pohlídal s přehledem. Spolu s ním se do play off podíval ještě Tomáš Pětník s body deseti. Před branami zůstal Jiří Fučík mladší - šest bodů, Marek Neklapil - tři body a Lubomír Skopalík - 0 bodů.

Úvodního turnaje se zúčastnilo 14 hráčů. Nechyběl ani Lukáš Čeloud (vlevo) s Janem Nerudou z ELPISU.

Do vyřazovací části tedy postoupili nejlepší čtyři z každé grupy a narazili na sebe křížem ve čtvrtfinále. Bohužel, vinou nefunkční tiskárny a tedy ručního počítání výsledků, došlo k chybě při nasazování do play off. Ze skupiny "A" měl postoupit Jan Neruda na úkor Michala Ptáčka. Na chybu se bohužel přišlo až při zpracování výsledků. Honzovi, se samozřejmě za chybu omlouváme!

Hned první čtvrtfinále bylo dramatem jen pro silnější povahy. Tomáš Pětník vedl nad Kamilou Špičákovou 1 : 0 až do času 4 minuty, 57 sekund. Tři vteřiny před koncem ovšem kapituloval a zápas musel jít do prodloužení. To až po dlouhém čase ukončil poněkud netradičně vstřelený gól Kamily Špičákové (2 : 1p). Jednoznačnější průběh nabídl souboj Tomáše Kulíška a Lukáše Čelouda. Tomáš nedal svému protějšku sebemenší šanci. Výsledkem 5 : 1 si došel pro semifinálový volňásek. O ten jevili zájem protagonisté i další dvojice. Jenže patřit mohl jen jednomu z dua Michalů Ptáček a Janků. Šťastnější byl po závěrečné střele Michal Ptáček. Ta jeho rozhodla o vítězství v prodloužení 2 : 1. Poslední tajenku semifinálového obsazení měli v gesci Dušan Vítámvás s Lukášem Vintrem. Nakonec vyhrála zkušenost nad mládím 3 : 1.

Šestice, která se nevešla mezi nejlepších osm si zahrála série zápasů o umístění na dva vítězné zápasy. V rodinném mači přehrál dvakrát Jiří Fučík mladší svého staršího jmenovce a tatínka výsledky 6 : 2 a 2 :1, což znamenalo celkové deváté místo. Jan Neruda si s chutí zastřílel v sérii o místo jedenácté. Marek Neklapil vzdoroval srdnatě, leč marně (2 : 0 a 9 : 0). O třinácté a poslední čtrnácté místo si zahráli Josef Kvarda s Lubomírem Skopalíkem. Góly padaly pouze do sítě, kterou hájil Lubomír, proto na něj zbyl onen Černý Petr (3 : 0, 2 : 0).

Tomáš Kulíšek (vlevo) se stal vítězem 1. kola. Ve většině utkání měl jasně navrch, tak jako v duelu s Lukášem Vintrem na snímku.

Toliko vsuvka do bojů o umístění. Nám zbývá prošťourat zápasy o medaile. Předtím ještě musíme odtajnit vítěze a poražené ze semifinálových příběhů. Kamila Špičáková držela útočné opratě Tomáše Kulíška proklatě nízko, jenže sama nebyla příliš produktivní. Prohrála těsně 1 : 2. Druhé semifinálové divadlo bylo na branky přeci jen bohatší. Dušan Vítámvás si nenechal ujít první letošní finálovou účast, když v pěkném souboji přehrál Michala Ptáčka 5 : 2.

Oba zklamaní semifinalisté, chtěli zažehnat zklamání alespoň výhrou v duelu o třetí místo. Vývoj hry byl dlouho vyrovnaný 2 : 2. Rozsudek udělalo až prodloužení. Patent na něj měla v tento den Kamila, když zvládla i druhou náhlou smrt v play off.

Na tu ostatně došlo i v samotném finále. Pět minut a stav 3 : 3. To vše dávalo tušit, že branka musí padnout v prodloužení. "Zlatý gól" znamenající výhru v 1. kole VTL vsítil Tomáš Kulíšek (4 : 3).

Takové bylo vůbec první letošní kolo Vítámvás Training League. Všichni hráči si na závěr pochutnali ještě na v troubě ugrilovaných buřtech a s radostí vyhlíželi další kolo. To se odehraje již klasicky v tělocvičně Střední školy F. D. Roosevelta v úterý 1. října 2013 od 14:00 hodin. Všichni jste srdečně zváni!

Účastníci 1. kola VTL v sezóně 2013/2014.

Kompletní výsledky 1. kola VTL najdete zde.